Āda...
Cilvēka jutekļi, kas uztver siltumu un aukstumu, ir ādā. Tos sauc par aukstuma un siltuma receptoriem. Aukstuma receptori ir stiprā pārsvarā. Siltuma receptorus var noteikt, pieskaroties tiem ar siltu (aukstuma receptoriem ar aukstu) naglu. Mēģenē iepildīts silts (auksts) ūdens. Receptoru sadalījums ādā ir dažāds:
Apgabals
Aukstuma receptori uz vienu cm2
Pirksti, ausis
0-3
Plauksta
1-5
Rokas un kājas
3-6
Seja, nieru rajons
6-9
Rumpja apakšdala, zods, deguns
9-13
Lūpas, nāsis
vairāk kā 13
Mēle
16-19
Atsevišķās ķermena daļās termoreceptoru nav nemaz. Cilvēka siltuma uztvere ir relatīva. Ja mēs stipri atdzesētu roku ieliekam aukstā ūdenī, mums šķiet, ka tas ir silts, nekā tad, ja sasildītu roku ieliek aukstajā ūdenī. Ja roku iegremdē aukstā ūdenī, tad receptori lēcienveidā pastiprina signālu uz smadzenēm un jau pēc brīža raida tikai nedaudz izmainītu signālu. Savukārt, ja roku ieliek siltākā ūdenī, tad siltuma receptori uz īsu brīdi neraida signālu nemaz un tad atkal raida tikai nedaudz mainītu signālu. Mēs visstiprāk izjūtam tieši šo pēkšņo signāla maiņu. Ja nostrādā aukstuma receptori, tad rodas aukstuma sajūta, ja nostrādā siltuma receptori, tad rodas siltuma sajūta.
Pirtī āda...
Jau pirts procedūras pašā sākumā palielinās sviedru dziedzeru darbība, aktīvo dziedzeru skaits sasniedz 100 uz vienu kvadrātcentimetru. Ķermeņa masas daudzums pirts apmeklējuma laikā un svīšanas rezultātā samazinās atkarībā no pēršanās ilguma, gaisa temperatūras pērtuvē, ķermeņa novietojuma (sēdus, guļus), nervu sistēmas stāvokļa, ūdens un sāļu vielu maiņas, dzimuma (daži zinātnieki uzskata, ka vīrieši svīst vairāk par sievietēm). Tiem, kas pieraduši pie pirts procedūrām, kopējā ķermeņa masa vidēji samazinās līdz 20 g uz kvadrātmetru, iesācējiem - līdz 13 uz kvadrātmetru.
Kopējais sviedru daudzums, kas izdalās peroties, parasti sasniedz 20-30, reizēm 40 g minutē. Tas ir atkarīgs no gaisa temperatūras pērtuvē, pēršanās ilguma, biežuma, un pirtssotu izmantošanas. Intensīvākā svīšana sākas, kad ādas temperatūra sasniedz 41 grādu. Pēc pārmērīgas pēršanās (4-5 reizes viena apmeklējuma laikā) svīšanas process praktiski beidzas.
Sviedru sastāva pētījumi rāda, ka svīšanas rezultātā no organisma izdalās minerāli un sāļi. 1 litrs sviedru satur 2-3 g nātrija hlorīda un 0,4 - 0,8 g kālija. Baudot sālītu maltīti, var ātri kompensēt zaudēto nātrija hlorīdu. Kāliju kompensē, baudot zaļumus un dārzeņus. Dzelzs daudzums veselu cilvēku sviedros sasniedz 1.6 mg uz 1 litru sviedru. Ir konstatēts, ka ar sviedriem tiek izvadīts arī palielināts daudzums vara, īpaši tiem cilvēkiem, kuri slimo ar Vilsona slimību, un kuriem varš pastiprināti uzkrājas audos. Tāpēc šiem cilvēkiem pirts ir rekomendējama kā palīgmetode slimības ārstēšanā.
Ar sviedriem no organisma izdalās arī urīnskābe (tas ir labi), pienskābe un aminoskābes. Izdalās arī daži hormoni un vitamīni.
Āda un augšējo elpošanas ceļu gļotāda ir galvenie orgāni, uz kuriem iedarbojas pirts efekts. Ādas oarganisma aizsargfunkcija saistīta ar tās uzbūvi - zemādas tauku slāni, bioķīmisko struktūru ādas virskārtā un vielmaiņu. Āda aizsargā organismu no mehāniskas, fizikālas un ķīmiskas iedarbības.
Siltums un citi fizioterapeitiski faktori (tajā skaitā pirts procedūras) pozitīvi iedarbojas uz perifēro asinsrites sistēmu, stimulē ādas funkcijas, atjauno epidermu, sekrētu un imūnfunkcijas. Rezultātā iestājās ādas funkciju normalizēšanās un uzlabošanās, piemēram, regress pie dermatozes saslimšanas.
Āda pilda termoregulācijas funkcijas, ko kontrolē nervu sistēma, iespaidojot asins pieplūdi ādai un sviedru dziedzeru sekrēciju. Ādas termoreceptori uztver apkārtējās vides temperatūru, impulsi no tiem sasniedz nervu sistēmu un tālāk tiek novadīti uz termorgulējošajiem orgāniem.
Āda pilda informācijas funkcijas - tās jūtīgie receptori uztver siltumu, aukstumu, spiedienu, sāpes, niezi u.c. sajūtas. Āda pilda arī barjeras funkcijas. No vienas puses, aizsargā organismu no kaitīgu vielu iekļūšanas. No otras puses, āda uzņem, deponē, transformē gan kaitīgas, gan ārstnieciskas vielas. Caur ādu organisms uzņem arī skābekli.
Pirts procedūras pamatā iedarbojas uz ādu ar temperatūras kontrastu. Palielinās nonākošais skābekļa daudzums ādā, līdz ar to palielinās asins pieplūdums, palielinās ādas elpošana (skābekļa absorbēšna no atmosfēras), tiek stimulēti skābju un sārmu procesi ādā. Pie ādas temperatūras paaugstināšanās 2-3 reizes palielinās vielmaiņa. Palielinoties asins pieplūdei, paātrinās iekaisumu infiltrātu uzsūkšanās, pataloģisko metabolītu izvadīšana, dezintokcikācija. Intensīvā svīšana un respirācija iedarbojas uz ādas raga slāņa šūnu hidrāciju.
Zināms, ka pie dermatozes kasot pasliktinās ādas stāvoklis. Tāpēc ārstēšanas procesā svarīgi ir novērst niezi. Pirts procedūras palīdz to novērst, iedarbojoties uz veģetatīvo nervu sistēmu, ādas cukura metabolismu, lipīdiem, urīskābes un azota savienojumiem, uz ūdens – elektrolītu apmaiņu, kas ir traucēts pie dermatozes. Veidojot temperatūras kontrastu pirtī, var atstāt labu iespaidu uz vazomotoro adaptāciju pie temperatūras svārstībām, pie dermatozēm ar traucētu perifērās asinsrites sistēmu (aukstas rokas, kājas, uc.).
Pirts procedūrām ir izteikts kosmētisks efekts. Ir uzskats, ka āda ir organisma veselības spogulis. Ādas elastība, krāsa, izturība, mitrums, ādas biezums un zemādas tauku slānis – tās ir pazīmes, pēc kurām novērtē ne tikai ādas stāvokli, bet arī organismu kopumā. Ādas rozā nokrāsa tiek uzskatīta par ādas laba stāvokļa pazīmi. Tas ir pateicoties labai asinspieplūdei.
Pirts paaugstina organisma aizsargspējas pret vīrusiem un baktēriju infekcijām. Šo saslimšanu gadījumos paasinās psoriāze. Novērota pirts pozitīva iedarbība uz alerģiskām saslimšanām. Pirts iedarbojas uz vielumaiņas procesu, uz sekrēcijas un detoksikācijas orgāniem, nervu sistēmu, izrāda terapeitisku iedarbību uz dermatozēm, kas saistītas ar iekšējo orgānu darbības traucējumiem.
Pēc pirts uzlabojas fiziskā pašsajūta, miegs, apetīte, pazeminās vai vispār izzūd emocionālā spriedze, atslābinās vai izzūd depresija. Tas viss kopā izrāda pozitīvu psihoterapeitisku iedarbību pie dermatozes saslimšanām.
Termoregulācija...
Termoregulācija ir mehānisms, kas nodrošina optimālu temperatūru organisma svarīgākiem procesiem.
Visus organisma audus pēc termoregulācijas rakstura iedala:
1. Dziļie audi (ķermeņa dobuma saturs – smadzenes, krūšu un vēdera dobuma orgāni, mazā iegurņa orgāni) – temperatūra ir praktiski nemainīga, un tie veido „serdi”.
2. Virspusējie audi (āda, skeleta muskulatūra, lielākā daļa skeleta kauli) – to temperatūra mainās, un tie veido „čaulu”.
Asinsrite lielā mērā izlīdzina temperatūras starpības starp atsevišķiem orgāniem.
- Termoregulācijas mehānisms:
Ķermeņa temperatūras stabilitāte var saglabāties tikai tad, ja siltuma produkcija un siltuma atdeve ir līdzsvarā. Šo līdzsvaru nodrošina termoregulācijas mehānisms, kuru vada termoregulācijas centrs hipotalāmā.
Termoregulācijas mehānisms pilnībā attīstās tikai 2.dzīves gadā.- Termoreceptori
Ķermeņa temperatūras regulācijas reflektoriskais mehānisms ir saistīts ar termoreceptoriem. Pēc izvietojuma izšķir 3 receptoru veidus:
Ādas termoreceptori;
Asinsvadu un iekšējo orgānu termoreceptori;
CNS receptori.
Šie termoreceptori sūta impulsus uz termoregulācijas centru hipotalāmā.
Termoregulācijas centrs atrodas hipotalāmā. Hipotalāms saņem impulsus no 3 veidu termoreceptoriem. No hipotalāmā nervu impulsi vai hormoni tiek raidīti uz tiem organisma veidojumiem, kas piedalās siltuma ražošanā un atdošanā.
Siltumatdeves regulēšanā liela nozīme ir: sviedru dziedzeriem, elpošanas orgāniem, ādas asinsvadiem, kā arī ķermeņa pozai.
Temperatūras
regulācijā piedalās arī galvas smadzeņu garoza.
- Serdes temperatūra
Serdes temperatūra nav visur vienāda. Visaugstākā tā ir aknās, kur notiek intensīvas ķīmiskas reakcijas.
Serdes temperatūra cilvēkam diennakts laikā mainās. Tā ir visaugstākā ~16.00 (36,80C) un viszemākā ~5.00 (36,20C).
Čaulas atsevišķo daļu temperatūra stipri svārstās, tā atšķiras arī dažādās ķermeņa vietās (280C - 360C).
Siltumradi, jeb ķīmisko termoregulāciju nodrošina disimilācijas procesā notiekošās eksotermiskās ķīmiskās reakcijas, t.i., reakcijas, kurās izdalās siltums. Disimilācija norit nepārtraukti.Pazeminoties apkārtējās vides temperatūrai, siltuma ražošana pastiprinās – ieslēdzas ķīmiskā termoregulācija. Pastiprināta siltuma ražošana sākas muskuļos. Aukstums pastiprina adrenalīna un tiroksīna izdalīšanos, kas savukārt pastiprina vielmaiņu muskuļos un iekšējos orgānos, sevišķi aknās.
Perspirācija, iztvaikošana...
[Perspirācija / iztvaikošana] – siltuma atdeve, ūdenim iztvaikojot no ķermeņa virsmas. Šajā gadījumā enerģija tiek patērēta siltuma iztvaicēšanai. Galvenās iztvaikošanas vietas ir āda un elpceļi. Cilvēkam galvenā iztvaikošanas forma ir svīšana. Sevišķi liela nozīme iztvaikošanai ir tad, ja gaisa temperatūra ir augstāka par ādas temperatūru. Tad iztvaikošana ir vienīgais siltuma atdošanas veids.
[Izstarošana] – siltuma pāreja no vairāk sasildīta ķermeņa uz mazāk sasildītu ķermeni elektromagnētiskā starojuma veidā. Izstarošana ir galvenais siltuma atdošanas veids un ir atkarīga no ķermeņu temperatūras starpības un virsmu īpašībām.
[Vadīšana] – tas ir tieša siltuma atdošana no siltāka
ķermeņa mazāk siltam, tiem saskaroties.
Temperatūru uztver specifiski nervu gali – termoreceptori. Tie atrodas ādā, asinsvados, muskuļos, iekšējos orgānos, muguras smadzenēs u.c. nervu sistēmas daļās. Temperatūras sajūtas veidošanā piedalās pārsvarā aukstuma receptori, jo tie galvenokārt atrodas ķermeņa virsmā. Piemēram, plaukstā atrodas 1-5 t.s. aukstuma punkti tikai 0,4 uz 1 cm ². Vislielākais aukstuma punktu blīvums ir sejas ādā : 16-19 punktu uz 1cm ².
Siltums vai aukstums rada termoreceptoru kairinājumu, radot impulsus, kas pa augšupejošām nervu šķiedrām nonāk muguras smadzenēs, tālāk galvas smadzeņu stumbrā, vidussmadzenēs un smadzeņu garozas atbilstošajās zonās, kur notiek pienākošās informācijas analīze un tiek sūtītas atbildes reakcijas. Šīs atbildes reakcijas ietver veģetatīvas ( zosāda, drebuļi ), somatiskas, endokrīnas (procesā piedalās virsnieru, vairogdziedzera hormoni) un uzvedības izmaiņas. Piemēram, aukstuma ietekmē organisms palielina gan siltuma veidošanos, gan pazemina siltuma atdevi – sašaurinot asinsvadus, pastiprinot noradrenalīna, adrenalīna izdali, paaugstinās apzinātā skeleta muskuļu aktivitāte (cilvēks aktīvāk kustas), pieaug vielu maiņas intensitāte.
Siltuma ietekmē paplašinās ādas asinsvadi, pastiprinās elpošana – tādējādi paaugstinot siltumatdevi. Samazinās skeleta muskuļu tonuss, samazinās vairogdziedzera hormonu un adrenalīna izdale. Šie centrālie regulatorie mehānismi darbojas galvas smadzenēs (vidussmadzenēs).
Siltuma sadale pa visu organismu notiek, asinīm cirkulējot visos audos un orgānos. Siltuma pārnese no šūnām uz asinīm notiek, pateicoties temperatūras starpībai, tāpēc venozās asinis ir nedaudz siltākas nekā arteriālās, un šīs siltākās asinis atplūst no aktīvajiem skeleta muskuļiem. Savukārt ādas venozās asinis ir vēsākas nekā arteriālās, jo notiek siltuma atdeve apkārtējai videi.
Tagad no teorijas atgriezīsimies pie prakses.
Akūtu sāpju – sasitumu, sastiepumu kukaiņu koduma gadījumos bojātai vietai pieliekot aukstumu, panākam asinsvadu sašaurināšanos, samazinās bioloģiski aktīvo vielu – histamīna, P vielas u.c. koncentrācija, tādējādi neveidojas tūska. Aukstums samazina proprioreceptoru ( tie ir receptori – nervu gali, kas uztver sāpes) aktivitāti un palēnina sāpju impulsu plūsmu uz augstāk esošām centrālās nervu sistēmas daļām. Arī akūtu muguras sāpju gadījumā svarīgi ir samazināt mugurkaula struktūras veidojošo audu, tai skaitā nervu saknīšu tūsku.
Savukārt, lokāli sildot ādu, notiek vidējo un sīko asinsvadu paplašināšanās, palielinās asins plūsma ādā un muskuļos. Tādējādi siltuma procedūras, ieskaitot sildošās ziedes, būtu lietojamas pēc muskuļu pārslodzes, t.i., tieši muskuļu sāpju gadījumā, kombinējot tās ar vieglu masāžu.
Sildīšanu – arī fizikālo terapiju, vannas, dūņu aplikācijas u.c. lietosim, ja nepieciešams arī uzlabot impulsu plūsmu pa nervu, perifēro asinsriti, lai veicinātu rētaudu vai hroniska iekaisuma procesa uzsūkšanos. Jāatceras, ka siltuma procedūras uzsākot jākonsultējas ar ārstu, jo vairāku slimību (audzēju, TBC, infekciju u.c.) gadījumos tās nedrīkst pielietot. Tāpat arī nedrīkst sildīt, ja ir aizdomas par strutainu procesu – pa paplašinātiem asinsvadiem infekcija izplatās ātrāk.
Kopsavilkumā varam teikt – aukstumu lietosim akūtu sāpju gadījumā, siltumu – muskuļu sāpju vai hronisku procesu ārstēšanā.