Eglītes slotiņas siešana
Egle
Simboliski savieno cilvēku ar dzimtas sievišķo sākotni.
Egles enerģija ir ļoti sena, blīva un lēna, tādēļ egles tuvumā nav jēgas steigties – tas izsauks tikai bailes un neapmierinātību. Toties, ja zem egles nodosimies atmiņām un pārdomām, iedziļināsimies sevī un savos dzīves samezglojumos, tā palīdzēs tos atrisināt. Egle spēj piesaistīt spēcīgas sievišķās enerģijas, ja tās nolemjam pielietot ģimenes labā. Dziednieciski egli lieto kā dezinficējošu un attīrošu augu, kā arī vitamīnu avotu.
- Peroties ar egli cilvēka ķermenis saņem vērtīgas balzāmvielas, tādēļ tā labi izmantojama pirms masāžas. Maigāki ir jaunie dzinumi, tos var izmantot aprīlī, maijā, jūnijā, citos mēnešos zari ir samērā asi.
- Egles pirts slotas paredzētas plaušu slimību ārstēšanai (tai skaitā tuberkulozes) un reimatisma, biežu saaukstēšanās gadījumu, galvas un zobu sāpju ārstēšanai, nervu sistēmas nomierināšanai. Viena no skuju koku pirts slotu priekšrocībām, ka to var izmantot svaigu cauru gadu.
- Egle ir sudraba starojuma koks, tāpēc vasarā dzīvā eglē nemitinās ne putni, ne cita sevi cienoša radība. Egle ir pilnīgi klusa pat pie neliela vēja, bet, uznākot spēcīgam pūtienam, tā nejauki iegaudojas. Varbūt tāpēc veidojies senču īpatnējais uzskats par tām.
- foto- slotiņu eksperts, kurš parasti izvērtē slotiņu sagatavošanas procesu :)
- Tikai retais pirtnieks nojauš egles enerģētiskās īpašības - jo skujiņas aug pa zariņu spirālveidīgi un prot to izmantot rituālos. Vairāk egles slotiņas tiek izmantotas kā pērtes tonizējošais un enerģijas izlīdzinošais elements, kā arī egļu siltumseģes (peramais tiek pārklāts ar daudzām egles slotiņām * lieliska termoefekta un enerģijas apvienošana).
- Senču uzskatos egle bija kā robeža, kā pāreja (turpinājumā vēl ...)
Veidojam... 9 soļus slotiņas gatavošanai
1.Rūpīga izvēle egles slotiņu materiālam. Sagatavēm jābūt bagātām ar skujeņiem, sulīgiem, zaļiem, bez nokaltušām skujām, tīrām, nostatus no autoceļiem un ceļu putekļiem, veselīgam pēc izskata.
2.Rūpīgi izvēlamies egles zariņus: pamatzariņus, 2 zaru jumjzariņus, mazos pieguļošos zariņus. Attīrītās skujas un sīkzariņus, kā arī vēlāk nolīdzinātos stumbra zariņus neizmest! 3.Veidojam pamatzariņu kopumu. Īpaši svarīgi ir pareizi izvietot tos kūlītī, lai zariņi reizē būtu stabils slotiņas rokturis. Egles zariņi parasti ir ļoti spēcīgi un elastīgi, kas jo īpaši nozīmīgi ir pērtes skarē ar ādu. Pērtē slotiņas lieliski veicina tvaika kustību un aromatizē gaisu. Līdzīgi kā kadiķa slotiņām, eglītes slotiņa pērtē ātri tonizē organismu. Tā veicina svīšanu, mazina locītavu un muskuļu sāpes, palīdz kontrolēt savas emocijas, veicina īpašu noskaņu un gara stāvokli.
4. Pievieno 2 zaru jumjzariņus un pieguļošos zariņus. Mazos zariņus kuplajā daļā savienojam kopā ar ievīšanas paņēmienu. Tas nodrošinās slotiņas kuplumu, kā arī veselumu. To pašu izpilda arī slotiņas otrajā pusē. Rezultātā ir iegūta elastīga un kupla slotiņa, kurai ir abas puses kā vienības, bet vidusdaļa ir brīva vēziena kustībai karsta gaisa ieplūšanai. Šādi sieta slotiņa prasmīga pirtnieka rokās kļūs par skuju pērtes baudījumu.
Bultiņas norāda uz vijumiem...
Zīmes un mezgli...sējiens
5. Egles slotiņas siešana prasa stingru tvērienu un prasmīgu savilkšanu, lai neveidotos telpa starp zariņiem. Ja lapkoku zariņi parasti padodas sējienam un tiem var izmantot elastības principu sējienā, tad eglei visu nosaka cieša virves pārslīdēšana. Vijumu 3 vietās gan galos, gan vidū jāveic atlēciens uz iepriekšējo loku, tādejādi nostiprinot visus zariņus ciešā sējienā. Atsevišķām slotām vidus daļā vēl izmanto iekšzariņu cilpsējienu (septembra un veļu laika slotas - enerģētiskajā pērienā).
6.Slotiņu sasiešana : pirmais vijums, centra vijums, galu vijums un Māras krustiņi un Dievzīme. Māras krustiņiem vidussējiens ar akas klājumu.
7.Slotiņai pievieno trejgalus (2 zaļi, un pelēks; simbolizē zaļumu kā ziemā tā arī vasarā) un veido pīni-bizi. Stiprinājumi ar trejmezgliņiem. Bizi egles slotiņai vienmēr pin pie pašas slotiņas nevis atsevišķi kā cilpupīnēm. Tai simboliski ir trejdeviņi pinumiņi.
8.Slotiņas
galus apstrādā ar ievaskamedu piededzes paņēmienā.
9.Kad slotiņa ir gatava, tad tās vainagu dzirdina (peldina) aukstā ūdenī. Ļauj brīvi notecēt ūdenim un novieto vēsā vietā. Slotiņa var atspirgt un gaidīt pērtes laiku.
...Pirts gaida
SKUJIŅAS UN ZARIŅU GALUS IZMANTOJAM UZLĒJIENU VEIDOŠANAI, GLABĀJAM TO TUMŠĀ VIETĀ
- Briedi, briedi, lāci, lāci,
Kas tev kāra šūpuliti?
Egle, egle, priede, priede,
Tā man kāra šūpuliti.