Jaunumi* Rudens diena uz ziemu nāk
Rudens diena ir vasaras turpinājums un ziemas sakne...
Septembris... oktobris...novembris... decembris

 Viršu mēnesis... Lietus un veļu mēnesis... Salnu mēnesis...

seminārs  “Rudens pirts”

Labsvakars, labadiena pirtnieki un pirtsmīļi!
Laipni aicināti uz Lielvārdes pirts ūdens skolas semināru “Rudens pirts” 2021.gada 26. septembrī (svētdiena), plkst.10.00 Lielvārdē pirtī “Šalkas”. Kā jau septembra sākumā informēju, šī semināra auditorija ir paredzēta pirtniekiem un pirtsmīļiem, kuri nav mācījušies pamata pirts apmācības gada kursu, – tātad semināra tematikai būs informatīvi izglītojošs raksturs ar praktiskajām nodarbībām:
1. ar ievadu par Lielvārdes pirts ūdens skolas tradīciju un tās “Rudens pirts” aspektu- pirtsslotiņas un pērte;
2. praktiskās nodarbības pirts pērtes elementu apguvē (dalībniekiem nepieciešamas vismaz 2 slotiņas, ja vēlēsies aktīvi apgūt pērtes elementus);
3. Meistarklase.
pēc nodarbībām - praktiskā pirts līdz pat vakaram.
papildus info: 25707279 Aigars
Dalības kārtība:
1. Dalībnieka pieteikšanās uz semināru uz e-pastu aigars.kruvesis@inbox.lv , norādot dalībnieka vārdu uzvārdu, pirts pieredzi.
2. Saņemot pieteikumu, organizators izsūtīs dienas programmu uz norādīto dalībnieka e-pastu un informāciju par norisi un semināra izmaksām.
Ņemot vērā iepriekšējo gadu pieredzi un to, ka telpu iespējas ir ierobežotas, bet dalībnieku skaits parasti ir krietni lielāks, semināra organizators noslēgs pieteikumus uz semināru, ievietojot paziņojumu par to atsevišķi. Organizators atvainojas, ja kādam tiks atteikta līdzdalība seminārā , jo priekšroka būs ienākošo e-pastu secībā, kā arī dalībniekiem, kuri nav bijuši semināros.
p.s. dalībnieki var ņemt līdzi masāžas galdus (par to individuāli vienojoties pirms semināra ar organizatoru).

SKATĪJUMS

INGRĪDA KAŽE ir ārste, kurai ārpus darbalaika ir daudz un dažādu nodarbošanos. Viņa ir aktīva kora dziedātāja, kurai tuvas latviskās tradīcijas. Piedalījusies tautas tērpu skatēs, ir piecu Latvijas novadu tautas tērpu īpašniece.

Līga Vilčinska (raksta autore)

Mēs esam tikai divas reliktas tautas, kas saglabājušās visā Eiropā kā arhetipiski vecākās tautas pasaulē -- latvieši un lietuvieši.

Daļa no tautas. Personīgais tautas tērps ir laba motivācija, lai celtu pašapziņu, jo tas ir individuāls. Tie tautas tērpi, kas pieder kolektīviem, visi ir vienādi. Turklāt dejotājiem mazliet pārveidoti, lai vieglāk dancot. Bet savs -- individuālais tautas tērps -- tā ir liela vērtība. Tas ceļ valkātāja pašapziņu, ir inteliģents! Es esmu daudzās zemēs bijusi un salīdzinājusi tērpus. Tie ir krāšņi, bet viņiem uzsvars ir uz krāsām, uz spilgtumu, apliecinot fizisko esamību. Mūsu tērpi satur kaut ko no netveramā, garīgā. Pirmkārt, tie ir ģenētiskie raksti. Un nav tikai greznumam, tie ir ar sakrālu nozīmi, nevis vienkārši ornamenti, bet izkārtojums rakstā. Un kāpēc tiem jābūt tieši tajās vietās tērpā, nevis citur?

vairāk ...http://pirts.mozello.com/zalktis/   vidē.

No senatnes... uz tagadni


... vasaras pirts dāvana... atkal negaidīta un vakarmiglas pavadīta,... es biju viņam kā silta komprese un mēs sapratāmies no pusvārda....

Aktīvs dzīves veids var palīdzēt ikvienam. Pirts aktivitātes var: 

•samazināt sirds slimību, augsta asinsspiediena un diabēta risku;
•pazemināt jau diagnosticētu paaugstinātu spiedienu;
•palīdzēt uzturēt veselus kaulus, muskuļus un locītavas;
•samazināt negācijas un depresiju, uzlabot garastāvokli;
•palīdzēt stresa situācijās;
•palīdzēt kontrolēt vai samazināt svaru;
•uzlabot kaulu un muskulatūras stāvokli un tādējādi stiprināt kaulus vecāka gadu gājuma ļaudīm;

•veicināt pilnvērtīgāku nakts miegu.


ĀDERU STAROJUMS

Senatnē pievērsa lielu uzmanību āderes starojumam. Kurās vietās tas bija redzams , ar ko tika attīrīts āderes starojums? Lai tiktu attīrīts āderes starojums, tika pielietots granīta akmens . Ganīta akmens tika sagrozīts un pārbaudīts, lai granīta akmens uztver āderes starojumu un tiktu raidīts vajadzīgā virzienā . Kur granīta akmens nolikts, tika atrasts āderes starojuma krustpunkts.Cēla pirtis, šeit arī tika pievērsta liela uzmanība veselības uzlabošanai , senatnē pirmo kāzu nakti guldināja pirtiņā , dzemdības notika pirtiņā , iesalu alum diedzēj , žāvēja pirtiņā . Lai būtu tīra ekoloģiska pirtiņa , skursteņu pamatā tika ielikts granīta akmens un sagrozīts lai uztvēru āderes starojumu un raidīts taisni debesīs . Mazgājoties un peroties attīrās cilvēka ķermenis no sliktās enerģijas.

Senatnē kapa kalniņš tika iežogots ar granīta akmens mūra žogu vai granīta akmens valnīti . Tas tika darīts tāpēc , lai kapa kalniņš būtu tīrs no āderes starojuma , staigājot pa kapiem ir patīkami atrasties . Senatnē granīta piemiņas akmens tika uzstādīts un panākts lai starojums tiktu raidīts debesīs .

Senatnē uzstādīja pieminekļus no granīta akmens , tika pārbaudīts un panākts lai starojums tiktu raidīts debesīs jeb atpakaļ zemes dzīlēs . Arī bronza skulptūru pamats tiek veidots no granīta akmens , kur arī skatījās un panāca lai starojums tiktu raidīts debesīs vai atpakaļ zemes dzīlēs . tas viss tika darīts cilvēces labad un lai būtu sakārtota apkārtējā vide .

Kārlis Ulmanis sāka sakārtot Latvijas pilsētas , lai būtu tīras no āderes starojuma , bet viņš nepaspēja . No Zviedrijas tika iepirkts bruģakmens no granīta akmens , kurš bija speciāli kalts tā , ieliekot ielas segumā , ēkas bija tīras no āderes starojuma , bet to mēs esam izārdījuši . Par granīta bruģakmens maksāja zeltā , jo Kārlis Ulmanis domāja par savu tautu , jo tautas veselība bija dārgāka par zeltu .

Mūsu senči domāja par pēcnācējiem , lai bērni būtu veselīgi , galvenā loma bija sievietei . Kur tas redzams ? Cēsu pilī ir rotkalis , kur ir attēlota no koka sieviete , uz sievietes sakārti rotas , rotas kopējais smagums no seši līdz astoņi kilogramu , jo ar rotas palīdzību tika attīrīta no āderes starojuma septiņu metru rādiusā . Kur sieviete staigāja āderes starojums nekādu ļaunumu nevarēja nodarīt . Vēlāk, lai nebūtu jānēsā lielais smagums , tika šūti tautas tērpi un jostas izpildīja to pašu funkciju. Nēsājot tautisko Lievārdes jostu arī nēsātājs tiek aizsargāts no āderes starojuma .

Kā mēs tagad skatāmies uz āderes starojumu?

Tagad mēs nepievēršam nekādu uzmanību āderes starojumam . Pērkam vecās mājas , restaurējam , tiek sakārtota apkārtējā vide , tiek nojaukti vecie pamati , bet nepiegriežam vērību , kad no zemes un vecajiem pamatiem tiek izcelti granīta akmens . Vai tiek pārbaudīts kāds starojums bija pirms darba uzsākšanas vai darba beigām ?

Autors: Aivars Kiršpils

Rudens zinības... Pirtnieka ABC

2.daļa * Lekciju "izvilkumi" no semināriem

Pirts procedūras mazina locītavu uztūkumus, jo pastiprinās venozās asins un limfas atplūšana, atjaunojas locītavu normālas darbības funkcijas. Pirts stimulē vielu sadalīšanās Blakusproduktu izvadīšanu no locītavām.

Der zināt!

·         Ir zināms, ka organisms lielāko siltuma daļu akumulē pirmajās 15 pērtuvē pavadītajās minūtēs, tāpēc tas ir pietiekoši, lai radītu labvēlīgu, dziedniecisku efektu uz locītavu iekaisumiem un artrozi. Neskatoties uz to, ka no ādas virskārtas lielā daudzumā izdalās siltums, tās temperatūra saglabājas daudz augstāka nekā iekšējo orgānu temperatūra. Ādas siltums tiek novadīts dziļāk organismā. Tas noved pie organisma vielmaiņas procesu, endokrīnās un imūnās sistēmas darbības izmaiņām. Pirts procedūru laikā augšanas hormonu līmenis paaugstinās līdz 163% un kortizols līdz 149%.

Pirtnieka darbs ietver procedūru gan ar vesela klientu, gan arī ar klientu, kuram iespējamas apgrūtinošas darbaspējas vai nomākts psiholoģiskais  emocionālais stāvoklis.  Pirts procedūru laikā cilvēka problēmas var atspoguļoties  kā muskuļu un locītavu saišu reakcijas.

Faktori, kas rada siltuma balansu pirtī:

  • gaisa temperatūra tajā pērtuves vietā, kur atrodas cilvēks;
  • gaisa mitrums (pārlieku liels mitrums noved pie apgrūtinātas ūdens izvadīšanas no organisma sviedru veidā, attiecīgi, tas noved pie ātrākas ķermeņa sakaršanas, pasliktinās cilvēka pašsajūta);
  • gaisa ventilācija -  viegli spontāna gaisa kustība pastiprina sviedru izgarošanu;
  • siltuma iedarbības ilgums;
  • cilvēka ķermeņa un virsējā ķermeņa ādas laukuma attiecība, ja attiecības starpība, nosacīti, ir liela (bērni), tad virskārtai tiek lielāks karstums;
  • ārējo ķermeņa daļu siltuma vadītspēja (tauku un ādas raga slānis slikti vada siltumu);
  • ādas un zemādas šūnu asins apgāde;
  • sviedru dziedzeru aktivitāte;
  • elpošanas ceļu spēja izdalīt sekrētus, jo to izgarošana veicina organisma atdzišanu;
  • cilvēka kustības pērtuvē (masāža ar slotiņu izjauc gaisa izolējošo slāni ap ādu), pastiprinot siltuma atdevi. Muskuļu kustības veicina papildus siltuma izdalīšanos.

Regulāri veicot pirts procedūras, uzlabojas cilvēka spēja paciest augstas gaisa temperatūras izmaiņas un kontrastus.

Kad esi apguvis lekcijas kursu, paverieties uz augšu, ja nu tur vēl ir kāda grāmata, varbūt ne lekcijas- vienkārši laba un mīļa Tev. Tā arī ir laba atmiņas trenēšana, jo viena pozitīva emocija rosina labas atmiņas un veido saskarsmes ceļu nākamajām.

No avota uz smadzenēm taka, bet no tās – upe.

Lai jauka lasīšana arī otro reizi un visas pārējās. 

Rudens zinības... Pirtnieka ABC

1.daļa * Lekciju "izvilkumi" no semināriem

Muskuļu sāpes ikdienā - kā tās novērst?

 Muskuļu-skeleta sāpes ir bieži sastopama parādība cilvēkiem jebkurā vecumā. Tās var būt lokālas vai izstarotas sāpes no muskuļiem, saitēm, cīpslām, locītavām un mugurkaula. Šīs sāpes var būt akūtas un ilgt dažas dienas vai hroniskas - ilgt vairāk nekā trīs mēnešus un izpausties dažādos ķermeņa apvidos. Muskuļu sāpes izpaužas krampjveidīgi, difūzi vai dedzinoši pašā muskulī vai izstarojas tālāk, piemēram, uz galvu, rokām un kājām. Pazīstamas sajūtas? Sāpes ietekmē ķermeņa funkcionālo stāvokli un dzīves kvalitāti.

Kādi ir muskuļu sāpju iemesli?
Akūtas sāpes var sākties pēkšņi pēc traumas muskulī, cīpslā, saitē vai straujas un neveiklas kustības, savukārt hroniskas sāpes rodas no nepareizas pozas un pārslodzes.

Atcerieties:

Viena no pamatprocedūrām pirtī ir muguras sildīšana un pēršana. Esiet uzmanīgi un, ja vēlaties, lai peramais par pirts procedūru izsakās ar sajūsmu un vēlreiz atgrieztos pie jums pirtī, ievērojiet viņa izjūtas un rosiniet par tām runāt veicot muguras pērti.

Biežākie muskuļu sāpju iemesli ir:

  • muskuļu pārslodze, strauja atdzišana, infekcija;
  • nepareiza stāja (stājas asimetrija, atšķirīgs kāju garums), neērta poza, sēžot vai stāvot, un gaita, kad tiek pārslogoti mugurkaula fizioloģiskie izliekumi;
  • neergonomiska darba vide, nepareizi iekārtota darba vieta;
  • muskuļu tonusa trūkums, kustību trūkums, vāja fiziskā sagatavotība;
  • vispārējs nogurums, hronisks stress;
  • ja iepriekš minētie faktori kombinējas ar deģeneratīvām izmaiņām mugurkaulā un ap to esošajās struktūrās, rodas ilgstošas sāpes.

Turklāt pacienti ar sāpēm sprandā un lāpstiņu rajonā norāda arī uz miegatraucējumiem, jo nevar atrast ērtu gulēšanas pozu.

Kādi ir muskuļu sāpju simptomi?

Muskuļu sāpēm ir trīs raksturojošas pazīmes:
• uzspiežot uz muskuli, jūtams muskuļa saspringums;
• saspringtajā muskuļa reģionā ir laukums ar pastiprinātu jutīgumu;
• uzspiediens uz šī laukuma ierosina izstarojošas sāpes.

Saspringto vietu muskulī sauc par trigerpunktu, kas ir neliels mezgliņu veidā lokalizēts, sāpīgs, hiperjutīgs muskuļa sacietējums - piespiežot to, raksturīgs sāpju izstarojums. Tā ir lokāla muskuļa zona, kur rodas skābekļa bads, kas paaugstina pieprasījumu pēc enerģijas. Šī lokālā enerģijas krīze atbrīvo neiroaktīvās vielas, kas kairina nervu šķiedras - kairinājums pa nervu ceļiem
nonāk centrālajā nervu sistēmā un rada sāpes.

Kā ārstē muskuļu sāpes?
  Pamatā ir ieteicama fizioterapija, kurā pielieto mīksto audu tehnikas: trigerpunktu masāžu, muskuļu stiepšanu kombinācijā ar aukstuma, siltuma procedūrām, ārstniecisko vingrošanu un relaksāciju. Tāpat var pielietot arī fizikālās terapijas metodes, akupunktūru un trigerpunktu blokādes.

Ja ir nepieciešams, ārsts nozīmē medikamentozo terapiju. Trigerpunktus var ieziest arī ar ziedi (pretiekaisuma, sildošu) vai gēlu, kas viegli iesūcas ādā. Ar fizikālās terapijas metodi fonoforēzi un gēlu medikamenti tiek dziļāk ievadītisāpošajā vietā.

Muskuļu sāpju profilakse un kontrole
Lai izvairītos no turpmākām sāpēm, vispirms vajadzētu saprast un izanalizēt galvenos sāpju cēloņus, kā arī veikt profilaktiskas darbības muskuļu tonusam.

Muskuļu sāpes pēc slodzes un sāpju slieksnis * Muskuļu sāpes

Ja kāda iemesla dēļ viena skeleta daļa tiek pārslogota, bet cita-nepilnīgi vai nepareizi noslogota, rodas stājas nestabilitāte, uz ko reaģē muskuļu sistēma - parādās muskuļu sāpes.

Muskuļu funkcijas ir dažādas, piemēram, ķermeņa stāvokļa fiksāciju nodrošina izometriska muskuļu darbība t.i.  muskuļa tonuss pieaug, bet nenotiek tā garuma maiņa. Cilvēkam sēžot, stāvot, kustoties saskaņoti darbojas vairākas muskuļu grupas. Šo darbību regulē gan muguras smadzenes ar saviem nerviem, kuri inervē skeleta muskulatūru, savukārt kustību koordināciju un apzinātu, ātru kustību veikšanu nodrošina regulācija no galvas smadzeņu centriem. Dažādu ārējās vides faktoru, CNS u.c. slimību, lokālas iedarbības faktoru iedarbības rezultātā muskuļu sistēma saņem „nepareizu” impulsāciju un var veidoties t.s. miotoniskās reakcijas jeb muskuļu spazmas. Muskuļu tonusa pārlieku izteikta paaugstināšanās (spazmas) ir sāpīga, jo tiek kairināti nervu gali, kas atrodas pašos muskuļaudos, cīpslās, saitēs. Muskuļu spazma izraisa arī asins apgādes pasliktināšanos muskulī, tūsku, venozo stāzi un hopoksiju. Ja šādas reakcijas norit ilgstoši, muskulī rodas distrofiskas izmaiņas, savairojas saistaudi (fibroze). Bieži veidojas it kā apburtais loks – impulsi no spazmētā muskuļa nonāk muguras smadzenēs, no tām atpakaļejošie impulsi vēl vairāk „savelk” muskuli.

Ja cilvēkam ir ilgstoši paaugstināts muskuļu tonuss, atkārtotas muskuļu sāpju epizodes var izsaukt pat nelielas intensitātes nespecifiski faktori – neliela piepūle, saaukstēšanās, emocionāli faktori. Šie cilvēki katru jaunu sāpju sajūtu uztver pastiprināti jūtīgi, jo notiek gan centrālās gan perifērās sensibilizācijas mehānisku iesaistīšanās un sāpju slieksnis ir zems.

Nereti savilktajā, sāpīgajā muskulī iztaustāmi īpaši sāpīgi mezgliņi, tā saucamie triger punkti. Šos punktus iedala aktīvajos un pasīvajos. Aktīvais miofasciālais triger punkts (TP) ir sāpīgs. Palpējot (iztaustot) slimnieks jūt asu, šaujošu sāpi. Izstarojošas muskuļu sāpes no šāda triger punkta var būt jūtamas gan miera stāvoklī, gan pie nelielas kustības. Taustot, muskulis vēl vairāk savelkas, var rasties krampji. Sāpes parasti mēdz būs ilgstošas, trulas, smeldzošas, plēsošas. Muskuļu sāpju dēļ kustību apjoms var būt ierobežots.

Pasīvais jeb latentais TP var eksistēt salīdzinoši mierīgi ilgu laiku-pat vairākus gadus. Sāpes parādās tikai palpējot, bet muskuļa spēks vai kustību apjoms var būs samazināts. Tomēr uzspiežot uz šā punkta vai arī pie pārslodzes, saaukstēšanas sāpes ar tām raksturīgo izstarojumu var atjaunoties un radīt vēl citus simptomus, kas mazina slimnieka dzīves kvalitāti – piemēram, savilktais muskulis var nospiest vai kairināt cauri muskulim ejošus nervus vai asinsvadus. Hroniskās muskuļu sāpes rada arī nemieru, depresiju, miega traucējumus u.c. Jāatzīmē, ka miofasciālo sindromu sāpju izstarojums neatbilst konkrētas nervu saknītes vai perifērā nerva inervācijas zonai, bet atbilstošs trigerpunkta lokalizācijai.

Akūtā muskuļu sāpju periodā nedrīkst izdarīt arī spēcīgu masāžu, jo, kairinot triger punktus, muskulis vēl vairāk savelkas un sāpes muskuļos pastiprinās.

no personīgā arhīva....

Veselība ir katra paša rokās, turklāt muskuļu sāpes ir tas gadījums, kad cilvēks pats var daudz sev palīdzēt. Pirtnieks ir tikai starpnieks nevis viņa slodzes aizvietotājs.

Pasmaidiet un atgādiniet par to pirtī!

Labs smaids ir rosinātājs un tas ir bezmaksas masāžas vērts.