Ja jau esmu iesācis runāt, tad atgriežoties pie vecās tēmas par “pirts rituāliem”, ...
9. jūnijs, 2022 pl. 21:35,
Nav komentāru
Ja jau esmu iesācis runāt, tad atgriežoties pie vecās tēmas par “pirts rituāliem”, ... ar savu būtību pieņemu, ka mūsdienu pirts dzīves aktivitēs lielu lomu ieņem dzimšanas dienu pirts. Labi. Un tā izpaužas kā labjūtas rašana vai reizē draugu/paziņu dāvinājums, lai cilvēks tiktu lolots šajā īpašajā dienā, kad tas nācis pasaulē – datumiski/ piederīgi noteiktā laikritā, tātad tas ir īpaši. Ja vēl atceramies, ka dzimšanas dienu laiks daudziem cilvēkiem nebūt nav labākā diena pašsajūtā, tad draugu/radu dāvinājums par pirti būtu vietā un laikā. Tad vēl nāk papildus līgavas pirts un jaunā pāra pirts un vēl ducis citu nozīmīgu pirts rituālu. Bet ņemot vērā pirts rituāla nevis parasto procedūru, tad, piemēram, līgavas pirts jāveic tikai sieviešu kārtas vidē, piedaloties vēlams – krustsmātei, radu sieviešu kārtas cilvēkiem un, protams, sievietei pirtniecei. Katrā ziņā pilnīgi noliedzu un neatbalstu pirtnieka vīrieša klātbūtni šajā pirts rituālā, jo tas ir dziļi izteikts sieviešu dzimtas tradīcijas un reizē dziļi dvēseliski izjusts sieviešu rituāls. Pirtniekiem ir jāsaprot tā saturs. Vīrietim/pirtniekam tajā nav vietas. Kā vienu no labākajiem ( vismaz iepazīstot teorijā un dzirdot atsauksmes) iesaku Aelitas un Jura Batņas skolā veidoto. Protams, arī citos, bet neesmu šeit ieteicējs. Balstos no sajūtām un lasīto pirtszinībās šajā laukā. Piedodiet, ja kādu nepieminu personīgi. Kad man raksta vai zvana un jautā, vai varu veikt līgavas rituālu jeb līgavas muguriņas mazgāšanu utml. , atbildu – meklējiet pirtnieci sievieti. Īsi un konkrēti. Līdzīgi arī par jaunā pāra pirts rituālu vai līdzināšanas rituāliem. Atbildu – tie ir divi dažādi procesi, bet ja vēlaties abām personām, tad tikai pēc kāzām. Ja jums ir kopīga dzīve jau pirms kāzām, tad sauksim lietas īstos vārdos un veikšu parastu pirts procedūru pārim jeb arī pirts rituālu citā kontekstā. Bet nesaukšu to par jaunā pāra līdzināšanu. Tātad vārdi, vārdi, vārdi un lietas atbilstoši. Biznesam un šovam te nav vietas. Man jautā, kā ir ar vecpuišu un vecmeitu ballītēm…. Kādi ir pirts rituāli? ATBILDU ..nekādi, es nejaucu ballītes ar pirts rituāliem. Vēlaties lai uzdungoju –… ballējam, ballējam , visu nakti neguļam. Cerams atbildēju. Kad balle, tad balle… pirts tur nevietā. Pavisam citādi skan jaunieša/ vīru kārtas iniciācija… tas cits formāts un saturs.
Bet nu par rituāliem arī citādā plāksnē. Skatos soc. tīklos un gluži salecos no izbrīna – arī ŠĶIRŠANĀS pirts rituāls pieminēts. Nezinu ko pirmajā brīdī darīt – smieties vai raudāt…. Jebšu lasīt otru reizi tekstu. Pirmā brīdī padomāju, ka izvadīšana tai saulē un ir sarunāts pirtnieks, kas veiks pēdējo “īpašo gaitu pirtī”. Pats neesmu piedalījies un diez vai arī to darītu, bet tad viens pa galvu iesita un sapratu – tas tak cilvēku škiršanās rituals. ATKAL “vāks”. Vai tāpēc jāiet pirtī mazgāties, lai šķirtos no cilvēka un to plaši atzīmētu ar pirtnieka piesaistīšanu. Nu labi, karmiskā noņemšana, nu labi piedošana- ej tālāk, nu labi vispār nomazgāšanās…. Un vēl citu iemeslu gūzma – psihoemocionālā, vai rēķinu slēgšanu attiecībā uz pagātni. Piedodiet. Vai šeit vajadzīgs ir pirtnieks? Vai tiešām arī tur biznesa kloķis ir iedarbinājies un reaģējis uz cilvēka nelaimi/problēmu un radis vietu pirts rituālam. Paskatos uz pakalpojuma sniedzējiem…. Liekas normāli pirtnieki. Jautājums triviāls, ko lienat cilvēku dvēselē ar savu pirts procedūru, pelnīt gribat uz problēmām jeb vienkārši nomazgāt. Te nu ir tā dilemma par kuru runā daļa pirts speciālistu, vai pirtniekam pieklājas būt par Guru psiholoģijas jomā, vai pirtī reizēm neuzņematies par daudz uz cilvēka likteni. Vai pirtnieki apjēdz, ka iekustinot sarežģītus psihoemocionālus procesus, vai viņi spēs tos vadīt un supervīzēt jeb konsultēt tādā kvalitātē, lai neizsauktu vēl sarežģītākus zemapziņas uzplūdu un reālās ikdienas spoguļojuma procesus. Ar to vēlējos pateikt, ka to var darīt zinošs un prasmīgs cilvēks, kas apvieno gan pirts arodu, gan arī ir speciālists psiholoģijā un varbūt pat psihiatrijā. Vēlos pateikt, pirtnieki, nelienam tur, kur jūs neesat aicināti, tā nav procesu vadīšana, bet gan viltus procesa falsifikācija uzdodoties par visu jomu speciālistu.
Atkal jāpiemin pēdējais seminārs, kurā teicu…Cik jauki, ja pirtnieks mācētu nu tā pa vienkāršo un vienkārši nomazgāt/ noskrubēt/ nopērt un relaksēt klientu vai draugu/ radu…. Nu tā vienkārši, nemetot pirts procedūras laikā pārpilnības blakuslietas, ļaut vienkārši baudīt pirti un būt labjūtā. Un prast pateikt klientam uz redzēšanos nevis sveiki, radot tam iespēju atgriezties un baudīt jau zināmo ar jaunām izjūtām.
Tīrs ķermenis ir atslēga uz veselību. Paldies, ja izturējāt garo rakstu līdz galam.
p.s. pirtnieki, jums vajag pērt arī viens otru ( pirtnieks pirtnieku), tad sapratīsiet pērtes/ pirts būtību un laika rita pieskārienu. Ēdiens nekļūs garšīgāks no tā , ja viņa ir daudz. Pirts nekļūs mīļāka , ja tajā pusdiena pavadīta, bet tā kļūs mūžīga , ja tās laikā ir bijis kaut viens patiess pieskāriens – ķermenim, garam, dvēselei.