Pirts slotiņas
Klusiet jauni, klusiet veci
Dievs ienāca istabā,
Dievs ienāca istabā,
Sēžas mūsu vidiņā.

Pirts slotiņu un augu izmantošana izmantošana pirts procedūrās

Kuplums  latviešu dzīvē un mākslā ir visu aptverošā stila pazīme.
Liec, Laimiņa, man mūžiņu, vieglu, vieglu, kuplu, kuplu-
Apenīša vieglumiņu, bērza slotas kuplumiņu.

Pirts slotiņas * ūdens skolas tradīcija

Pērtēs izmanto speciālās pirts slotiņas:

Visas slotiņas veidotas  Lielvārdes pirts ūdens skolas stilā. Atsevišķas slotiņas ir apstiprinātas ar autortiesībām ©, taču tās var brīvi izmantot PIRTS PĒRTĒS. Izmantojot tās kā uzskates līdzekli pirts semināros un pirts izglītojošajos pasākumos un skatēs, veicama precīza atsauce uz katras pirts slotiņas nosaukumu ietverot vietvidi - Lielvārde. Pirts slotiņu atbilstība nosaukumam iekļaujama tikai gadījumā, ja tā ir veidota ar atbilstošu slotiņas salikumu, sējienu, mezglojumu, kā arī tās gatavošana ir atbilstoša pirts slotiņas tradīcijai.

 • BIZES  pirtsslota (tikai ozols ) ©
 • CILPU pirtsslota (ozols, liepa) ©
 • JUMJA slotas  © (ozols, bērzs, liepa, lazda, apse* speciālajā sējienā)
 • KURŠU GUNS pirtslota (tikai ozols)
 • SPĀRNIŅA pirtslota © (ozols, liepa)
 • VILTĪGĀ OZOLSLOTA (ozols#kadiķis kopsējums)
 • DIŽSLOTA ..dižene  (ozols, bērzs)
 • SPĪGANA (apse#liepa#pīlādzis#vībotne kopsējums)
 • VIRŠU pirtslotiņas (virši kūļsējienā)
 • OZOLA RASAS SPĒKA slota © (tikai ozols)
 • PĒRKONSLOTA (tikai ozols, krustu sējienā)
 • VĒJA ASTE jeb SPĪGANAS VĒJSLOTA
 • (garbērzes#pamatsējienā ar liepu)
 • VAIROGSLOTA


 •  pirts slotu izmantošanas 27 slotas pieskārieniem  ( „Pērtes”) .

Bizes pirtsslotiņa

Šurpu turpu vējiņš loka

Zaļ` ozola galotnīti;

Tā locīja tautu dēlu

Pa savami prātiņam.

Trīs rītiņus saule lēca

Uz zaļo ozoliņu;

Trīs gadiņi tautas jāja,

Vārdu manu nezināja.
Pirts slotiņas

Ūdens pirts skolas pērtēs izmanto gan speciālās-tradīciju slotas, gan arī vispārpieņemtās pirts pērtēs izmantojamās slotas no ozola, liepas, bērza, apses, lazdas, egles, priedes, kadiķa, ābeles, pīlādža, ievas, jasmīna, kļavas, oša, pūpolvītola u.c.

Protams... arī augu daudzveidību.

 • VIRŠU SLOTIŅAS


Bērza slotiņa

Godā  turētas bērza slotiņas labu garu un svēti nes. Meitu rokās bērza slotas dej dižu augumiņu.

Lielvārdes pusē ierasota un vārdos likta


Bērziņš auga ceļmalā
Sudrabiņa lapiņām;
Tur Saulīte jostu kāra,
Saules meita vaiņadziņu.

Pirtes takas maliņā
Sudrabota liepa auga;
Tur Saulīte noiedama
Pakaŗ savu vainadziņu,
Mazajam kārklītim
Uzmauc zelta gredzentiņu.Bērzi ir enerģiju dodoši, ļoti spēcīgi koki, bet zināmā veidā pretstati Ozoliem. Bērzs nes sudraba enerģiju, tas labāk saprotas ar sievietēm. Bērzs neko jūsu liktenī nemainīs, ja vien tas nav saistīts ar grūtniecību un bērniem, kad tas palīdz vienmēr. Bērzs noskaidros jūsu paša haotisko prātu un jūs pats ieraudzīsiet risinājumu. Bērzi ir mākslinieki un dzejnieki, poēzijas koki, tie vairo skaistumu un smalko uztveri. Bērzi ir emocionāli un jūtīgi koki, kurus viegli aizvainot, tie nepiedos nevienu rupju vārdu, ko dzirdēs izrunājam tā klātbūtnē. Bērzs ir kā vieda pareģe, tai pašā laikā trausla un ievainojama dvēselīte, māte, kuras mīlestība nepazīst robežu. Ejiet pie Bērza no 6.00 līdz 9.00 vai vakarā, kad drīz rietēs saule.


Apse ļoti labi attīra no negatīvās enerģijas. Pieejot pie apses ir jābūt pilnībā "atvērtam" un ar katru elpas izelpu domās ir jāatbrīvojas no visa sliktā. Jau tālā senatnē tika uzskatīts, ka vislabākais ierocis cīņā pret spokiem, vampīriem, tumšajiem spēkiem ir apses miets.  Apsei piemīt brīnišķīga spēja pārveidot un jau attīrītā veidā novadīt visu negatīvo, tumšo enerģiju zemē, ūdenī. Attīroties no negatīvā, cilvēks sāk justies vieglāk un brīvāk. Ar apses palīdzību ir iespējams atbrīvoties un pasargāties no enerģētiskiem uzbrukumiem telpā, uz ielas un citās sabiedriskās vietās. Lai iegūtu apses aizsardzību, no apses zariņa ir jāizveido kāda rotaslieta vai vienkārši jānēsā līdzi mazs apses zariņš. Lai mazinātu sāpes, ir jāpiespiežas pie apses. Var pagatavot arī mazas apses zara ripiņas, vai plānus dēlīšus, kas labi palīdz galvassāpju gadījumā. Daudzi kaitnieki met lielu līkumu apsei, tāpēc agrākajos laikos, baznīcas kupolu iekšpuse tika veidota no apses. Kaut arī kadiķi vairāk var pieskaitīt pie krūmiem nevis kokiem, tomēr tam arī piemīt liels attīrīšanas potenciāls. Atšķirībā no apses, tas nevis attīra pašu cilvēku, bet gan cilvēka apkārtējo vidi. Ar kadiķa palīdzību (to dedzinot) var attīrīt cilvēka auru, dzīvokli, māju, mašīnu.

Priede piepilda cilvēka ķermeni ar spēcīgu, impulsīvu enerģiju. Ar priedes enerģiju vislabāk ir uzlādēties tikai pirms izšķirošiem, dzīvei svarīgiem brīžiem.  Priedes enerģija paceļ tonusu, paaugstina arī imunitāti un zināmā mērā ir arī kā antidepresants. Priede ir spējīga mazināt cilvēka šaubas, uztraukumu. Priede ir labsirdīgs koks, pie kura ir jāiet ar atvērtu sirdi.  Bet jāatceras, ka cilvēkiem, kuriem ir slima sirds vai bieži moka migrēna, labāk būtu atturēties no pastaigām priežu mežos. 
Ja gadījumā priede nevar palīdzēt, tad vērsieties pēc palīdzības pie kļavas.

Kļava ir vienādi laba visiem cilvēkiem. Kļava palīdzēs ātrāk atbrīvoties no slimības vai atvieglos slimības gaitu. Kļava saprotoši uztver visus cilvēku emocionālos "sprādzienus" un saprot, ka tie nav vērsti pret viņu.  Apmaiņā kļava cilvēkam dot spēku, mieru un stabilitātes sajūtu. Ļoti veselīgi ir dzert kļavu sulu.

Osi , osi, kļava ,kļava,

Ko jūs divi runājat?

-Runājam liepas meitu

Ozoliņa dēliņam.

Irbenes enerģija ir līdzīga akācijas enerģijai, tikai daudzuma ziņā tā ir mazāka.

Lai papildinātu savu enerģiju ar koka enerģiju vajag kontaktēties ar koku personīgi un vienam pašam. 
Lai pareizi papildinātu savu enerģiju ar koka gaišo enerģiju, pastāviet 40 - 50 cm attālumā no koka  2 - 5 minūtes, domās vērsieties pie koka ar lūgumu palīdzēt, pēc tam cieši pieejiet pie koka. Piespiediet pie koka stumbra seju, it kā to noskūpstot. Pēc tam atbrīvojieties un iedomājieties, ka ar katru elpas vilcienu jūsu ķermenī ieplūst sudrabota, gaiši zila vai violeta gaisma. Tā plūst pa jūsu rokām, mugurkaulu, kājām un sakoncentrējas saules pinumā. Pie koka-donora nevajadzētu stāvēt ilgāk par 3 - 5 minūtēm, citādi par paaugstināties asinsspiediens un tikt traucēts miegs.

Kadiķis -

Laužot zariņus dažas dienas pirms pilnmēness, tajos ir gan saules, gan mēness spēks, turklāt kociņam tas ne tikai nekaitē, bet tas veicina tā kuplošanu. Pirms pēršanas zari jāpatur aukstā ūdenī, pēc tam jāizvieto pie griestiem tā, lai, skujiņām sasilstot, telpā būtu jūtams specifisks aromāts. Pēršana ar kadiķīti attīra cilvēka biolauku no negatīvās informācijas. Senāk telpas stūros, kurā atradās slimnieks, novietoja kadiķa zarus, un grīdu mazgāja ar skuju novārījumu. Slimniekam deva dzert kadiķa pumpuru novārījumu. Bakteriocīdo īpašību dēļ senatnē ķirurgi izmantoja kadiķu eļļu, lai sterilizētu šūšanas diegus. Kadiķa slotiņa izdala 6. reizes vairāk dziedniecisko aromātu, nekā skuju koku slotiņas un 15 reizes vairāk – kā lapu koku slotiņas. Peroties ar kadiķīti, ķermenis un dvēsele attīroties no dažādām negācijām. Turklāt kadiķi kalpojot arī kā labas nervu zāles. Piemīt ļoti spēcīga bakteriocīda, dezinficējoša un pretalerģiska iedarbība. Slotiņas mērcējamo ūdeni lieliski var izmantot cīņai ar blaugznām un matu sakņu stiprināšanai. Paātrinās matu augšana. Mati iegūst veselīgu izskatu. Stimulē sviedru izdalīšanos. Pastiprina asinsriti dziļi muskuļu audos un reflektoriski – pat iekšējos orgānos. Lieto radikulīta, neiralģijas un mugurkaula rajona sāpju mazināšanai. Dezinficē gaisu un aizsargā no saslimšanas ar respiratorajām slimībām. Pirts dziedināšanā ar noplaucētu kadiķu slotiņu palīdz pie reimatisma, paralīzes, muskuļu sāpēm, cīpslu sastiepumiem. Uzlabo vielmaiņu un teicami masē ādu, likvidē arī ādas iekaisumus. Vairāk par kadiķi:

sadaļā kadiķīša slotiņas siešana

Jaunumi * ziemas diena

Aka* sākotne

r

Pirts slotiņu siešanas veidi, cilpu siešana,  bizes pīšana, zīmju iesiešana, mezglošana


Pirts slotiņu siešanā izmanto dažādus paņēmienus. Daudzas slotiņas tiek papildinātas ar zīmju iesiešanu - Māras krusts u.c.

Lielvārdes ūdens skolas pirtsslotiņām raksturīgs ir arī papildinājums - cilpu slotas jeb cilpas rokturei, kuras izmēri un siešanas veids ir atbilstoši veidots pirtnieka plaukstas delnai, mezglojumam un pinumam kā enerģētiskam pielietojamības papildinājumam.

Rituāla un dziednieciskajos pērienos slotiņas gatavo īpaši katram cilvēkam individuāli.

Ar slotiņu siešanu iespējams iepazīties lapu sadaļās:

kā arī jaunumu sadaļās:

...turpmāk vēlAka* sākotne

Veidots ar Mozello - labo mājas lapu ģeneratoru.

 .