Saulgrieži * ziemas ritā
Dod Dieviņ dodamo,
Es saņemšu ņemamo,
Es saņemšu ņemamo,
Ar abām rociņām,
Ar abām rociņām,
Ar balto dvēselīti.

Saulgrieži

Plietreķis, Plietreķa pērte …Pliens,  autre un  kadiķis)

            Plietreķis = Plie (Pliens)+ tre (Autre)+ ķis (Kadiķis)     

kadiķa pērte = tērauda kalve (smēde.)

          Vecais tērauda nosaukums pliens (liet. plienas, prūs. playnis) vienāds visās trijās baltu valodās. Arheoloģija liecina, ka tēraudu balti mācēja iegūt jau agrajā dzelzs laikmetā – ap mūsu ēras sākumu. Tāpat arī prata sametināt tēraudu ar zemākas kvalitātes metālu. Latviešu autre (smēde) un vārdu austra, ko varētu izskaidrot kā ‘zelta kalve’.

Kadiķis īpaši labs prasmīga pirtnieka rokās. Jo īpaši pērtēs…. ar to var gan viegli, gan reizēm arī spēcīgāk iepērt kāju pēdiņas un visu ķermeni. Pēdas ir īpašas enerģijas vadītājas, akumulētājas, zemskares vieta. Aktivizējot kāju pēdas un to refleksīvās zonas, arī  enerģija plūst un tonizē (harmonizē) visu ķermeni – nu gluži kā kalve (autre), kurā jāizkaļ īpaša pirts pērte - sudraba un zelta mijai. Slotiņa ietīta linu augumā un speciāli veidota, izturēta, lai vēlāk jau bez lina darbotos pirts ziemas pērtē. Jau ziemas saulgriežu tuvumā tā spēcinās.

                Kāpēc ne sudraba vai zelta kalve kadiķslotiņai dota? Varbūt jau tāpēc, ka šobrīd latviešiem vairāk tērauda nepieciešams viņa (kalvē)…. pēdās, garā, domāšanā, domspēkā. Lai top!


par ziemas saulgriežiem raksta...

Vispirms - par nosaukumu - diezgan bieži tos dēvē par Ziemassvētkiem, bet šiem svētkiem ir arī citi, senāki nosaukumi - tos dēvē gan par Bluķa vakaru: pēc rīcības - Bluķa vilkšanas, par Kaļedām - pēc viena no šī laika dziesmu piedziedājumiem, t.s. refrēniem, "kaladū", "kalando", u.tml., atkarībā no novadu izrunas. Vēl arī par Ķūķu vakaru - pēc ēdiena, ko šai vakarā ēd. Un arī te var būt atšķirības pēc tā kā nu katrā atsevišķā pagastā izrunā. Vislielākās atšķirības, protams, ir dažādās latgaliešu izloksnes, - tur taču gandrīz katrā pagastā vai ciemā runā atšķirīgi. Tos dēvē arī par Ziemas Saulgriežiem - pēc kalendāra sākas astronomiskā ziema, bet būtībā dabā tas ir jau gandrīz ziemas vidus.



ziemas



Manās domās.... ziemas saulgrieži ir kluss laiks, rāmums gada ritējumā, atslēga jaunajam gadam un slēdzene pagātnei. Un brīdis tagadnei kā vārtu vērējai. Tā ir iespēja "sabremzēties" ikdienas steigai un  pabūt kopā ar laiku, kad tas mūsu prātus ieved maģiskajā gada ritā, atsaucot notikumus un sajūtas gada garumā, pat vairāk- ienirstot dzimtas saknēs. Laiks, kad vārdi vairāk ir sevī, nevis izteikti ārpasaulei.

Pirtī - laiks virmulim apskriet visus kaktus un netraucēti izplēnēt kopā ar ūdens lējienu pār augumu.

Ūdentiņ(i)s straujtecītis skaloj manu augumiņu, ūdentiņ(i)s straujtecītis apvij manu augumiņu, ūdentiņ(i)s straujtecītis ar manu augumiņu.

Dzestrums ir ūdens pieskāriens vēl tik nedaudz apsildītai miesai. Tas atver mūs domām un rada vārtu sajūtu saulgriežu ienākšanai. Apliešanās ar ūdeni nav strauja, tā sākas ar pleciem, apvijot augumu, tad pāri galvai, atkal pār ķermeni vienlaidus... Lējienam jābūt drošam, nesaraustītam un izteiktajiem vārdiem jāpapildina darbība. Pēdējo trīsrindi mēdz teikt klusināti, ievadot meditācijā. Lai gūtu pilnīgu dzestrumu, var doties laukā no pirts un uz brīdi paelpot svaigu gaisu un ļauties āra ietekmei. Tomēr nav pieļaujama liela atdzišana un noteikti savlaicīgi jāatgriežas pirts pērtes telpā. Var sākties gada rita pērte.

rāmaplis... (klusuma vārdi...) Pirmais pirts virmulis...(lējums pa Saulīti)

pirtiņas aprite ( pērte )

Pērte saulgriežos ir viegla, tai dots ķermeņa un gara attīrošais uzdevums. Baltas domas un tīra miesa ir saulgriežu pirts meditācija. Ja ir nepieciešams, tad pērtes var papildināt ar ķermeņa attīrošām (kaites, veselības problēmas) darbībām. Atvadīties no visa smagā un grūtsirdīgā... padomājiet, izvērtējiet savas vēlmes un savas iespējas,  veidojiet savu pirts procedūru. Šī ir ļoti personīga pērte, tai nav gatavas receptes. Prasmīga dziedinošā pirts.

Un vēl.... saulgriežu pirtī īpaši labas ir egļu slotiņas. Ja vēl ziemas mežā prot atrast zaļās papardes, tad pirts pērte iegūst īpašu nokrāsu un atgādina abu saulgriežu mistisko līdzināšanos.

Jāņu vainagu ziedošana daļēji ir kā atgādinājums par to, ka visas gadskārtu iezīmīgās dienas ir savstarpēji saistītas un veido kopējo gadalaiku ritumu.

Saulgriežu gaidās (atvadoties no pirtiņas)...

Dod Dieviņ dodamo,
Es saņemšu ņemamo,
Es saņemšu ņemamo,
Ar abām rociņām,
Ar abām rociņām,
Ar balto dvēselīti.

 

 

ritā...

Saules gada ritsSaules gada rits ik gadu ļauj piedzīvot nebeidzamo gadskārtas mistēriju, kur RITS pārvēršas RITUĀLĀ, kas sasien pagātni ar tagadni un dod spēcinošu enerģijas plūsmu nākotnei.


Pirtī:

Jāņu vainagu ziedošana daļēji ir kā atgādinājums par to, ka visas gadskārtu iezīmīgās dienas ir savstarpēji saistītas un veido kopējo gadalaiku ritumu.